Organizacja konferencji medycznych

By BluExperience | 29 maja 2022 | event

Konferencje medyczne stanowią klucz do rozwoju tej branży. Spotkania umożliwiają nieustanny rozwój, również poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze medycyny oraz oczywiście gromadzenie punktów. Ta forma wydarzeń stanowi też platformę wymiany wiedzy i doświadczeń osób z branży medycznej oraz tworzy przestrzeń do zdobywania informacji. Konferencje medyczne skupiają w jednym miejscu i czasie najlepszych specjalistów swoich dziedzin, a udział w nich to okazja do poszerzania horyzontów intelektualnych i  budowania potężnej sieci kontaktów.

Na czym polega organizacja konferencji medycznych?

Przygotowanie konferencji o tematyce medycznej to złożone zadanie, które wymaga starannego planowania i koordynowania wielu działań w jednym czasie. Do organizacji takiego przedsięwzięcia należy podejść w sposób kompleksowy, sumienny, ale też kreatywny. W konferencjach medycznych często biorą udział przedstawiciele środowiska naukowego i uniwersyteckiego oraz medyczne autorytety w danej dziedzinie, bardzo często zdalnie. Dlatego wyjątkowo ważne jest, aby organizacja takiego wydarzenia odbyła się na najwyższym poziomie i mogła zapewnić zaproszonym dogodne warunki do rozmów.

Jak wygląda organizacja konferencji medycznej krok po kroku?

Aby przeprowadzić profesjonalną konferencję medyczną, należy skupić się na poniższych kwestiach:

  • określenie celu konferencji – każda konferencja powinna mieć jasny i dobrze zdefiniowany cel, który chcemy osiągnąć. Może to być np. omówienie konkretnych zagadnień lub problemów, przekazanie wiedzy wynikającej z najnowszych badań, wymiana pomysłów między specjalistami w danej dziedzinie itp.
  • opracowanie scenariusza konferencji – przygotowanie dobrego planu to jeden z najistotniejszych aspektów organizacji każdego wydarzenia. Im event jest bardziej złożony, tym więcej szczegółów warto w nim uwzględnić. Program powinien zawierać ramy czasowe, kolejność wystąpień, czas na dyskusję, przerwy na kawę/lunch oraz porządek i rytm atrakcji dla uczestników. Ważne jest, aby rozpocząć planowanie odpowiednio wcześniej i być elastycznym, by móc dostosować się do zmieniających się potrzeb okoliczności
  • zaproszenie prelegentów – od programu i tematyki zależy, kogo będziemy chcieli zaprosić na event. Warto zebrać grono ekspertów, którzy są autorytetami w swoich dziedzinach. Decydując się na organizację konferencji medycznej, należy pamiętać o rozesłaniu zaproszeń do prelegentów odpowiednio wcześniej przed jej rozpoczęciem. Z uwagi na małe zasoby wolnego czasu mogą oni preferować uczestnictwo on-line.

     

  • wybór odpowiedniej lokalizacji – powinna być łatwo dostępna dla uczestników, z odpowiednią infrastrukturą i udogodnieniami, jakościowo stojąca na wysokim poziomie.

     

  • znalezienie i wynajęcie sali dopasowanej do ilości zaproszonych osób oraz formy spotkania (stacjonarne, online, hybrydowe),

     

  • przygotowanie i wydruk materiałów – należą do nich m.in. plakaty, broszury informacyjne, ulotki, identyfikatory, certyfikaty uczestnictwa. gift-packi itp.

     

  • wyposażenie – technologia może znacznie usprawnić konferencję medyczną. Warto zadbać o zaawansowane zaplecze multimedialne (komputery, ekrany do prezentacji, systemu audio i video), aby prelegenci i osoby prowadzące nadawali z profesjonalnej przestrzeni.

     

  • promocja wydarzenia – aby dotrzeć do potencjalnych uczestników, warto zadbać o promocję eventu przy użyciu takich kanałów jak strona internetowa, media społecznościowe, mailingi.

Jakie są rodzaje konferencji medycznych?

Konferencje medyczne są zróżnicowane pod względem formy, skali, tematyki i celów. Oto kilka ich głównych typów:

  • konferencje dla lekarzy – zrzeszają specjalistów i profesjonalistów z danej dziedziny medycyny w celu omówienia określonych zagadnień lub problemów. Dzięki nim medycy mogą być na bieżąco z wszelkimi nowościami dotyczącymi badań, metod leczenia czy innowacyjnych leków, które mogą mieć wpływ na codzienną praktykę lekarską. Obecnie konferencje dla lekarzy mogą odbywać się w formie spotkań stacjonarnych, hybrydowych i online.

  • konferencje dla pielęgniarek – skupiają się na tematyce szczególnie ważnej dla pielęgniarek czy położnych, są więc świetnym rozwiązaniem dla osób chcących poszerzać wiedzę i rozwijać swoje umiejętności z zakresu opieki nad pacjentem.

  • konferencje dla studentów – są to spotkania zaprojektowane specjalnie dla studentów medycyny oraz innych osób ze środowiska uniwersyteckiego. Wydarzenia dla takich grup cieszą się bardzo dużym powodzeniem. Konferencje medyczne dedykowane studentom są nie tylko okazją, by poszerzać swoje horyzonty w zakresie naukowym, ale także szansą poznania największych, medycznych autorytetów. Uzupełnieniem tego typu eventów często bywają targi, podczas których uczelnie prezentują na stoiskach swoją ofertę.

Mieliśmy przyjemność organizować wiele konferencji medycznych, co zaowocowało doświadczeniem, które teraz z powodzeniem wykorzystujemy na rzecz naszych Klientów, rekomendując najbardziej efektywne procesy i składowe najlepiej odbierane przez uczestników. Oferujemy pełną obsługę wydarzenia na każdym jego etapie — przed, w trakcie i po nim.  Dzięki wiedzy, zapleczu i doświadczeniu idziemy o krok dalej niż oczekują nasi Klienci.